Наше здоров’я в наших руках (до Дня відмови від куріння)

 Наше здоров’я в наших руках

(до Дня відмови від куріння) 

Офіційне свято Міжнародний день відмови від паління відзначають в третій четвер листопада. День виник в 1977 році в США, а заснований ВООЗ як міжнародний в 1988 році. В 2021 році Міжнародний день відмови від паління припадає на 18 листопада. Заходи цього дня присвячені питанням зниження тютюнової залежності.

Цей День - прекрасна можливість для тих, хто палить, дізнатися - чому і наскільки просто залишити це. Справа в тому, що залежності  від паління не існує. Те, що курець тягнеться за наступною цигаркою - є комплекс специфічних процесів, які відбуваються в організмі людини, яка палить. Нікотин - алкалоїд пиридинового ряду. Він діє як слабке знеболювальне всього 18 хвилин після викуреної сигарети. Потім курець починає більш яскраво відчувати той процес, коли організм очищується від чадного, вуглекислого газу та інших непотрібних йому з’єднань, виводячи їх за рахунок внутрішнього механізму обміну речовин. Всього з димом через легені в нього потрапляє близько 500 з’єднань, включаючи азот, аміак, смоли, солі важких металів, залишкові речовини, що виникли при згорянні, а час виведення надлишків залежить від ступеня їх проникнення в організм і займає період від кількох годин до кількох днів. Поганий жарт з людиною грають його власні причинно-наслідкові зв’язки, які формуються настільки варіативно, що у кожного вони буквально унікальні. Біологічна нейронна мережа безпомилково сигналізує курцю про те, що організму не так добре, він відхилився від норми і отруєний, а в причинно-наслідкових зв’язках виробляється правило ігнорування цієї обставини - моменту, що процес нормалізації проходить в штатному режимі і йому нема про що хвилюватися.

Фізичний організм людини генетично запрограмований на життя. Коли виникають загрози - він працює з ними, щоб нівелювати їх небезпеку для свого подальшого успішного функціонування. Інша справа - психологія і ті широкі можливості, які відкриті перед нами. На жаль, ми здатні обманювати життя і рідко дозволяємо собі відмовлятися від цього, вважаючи за краще виробляти альтернативні основній сигнальній системі прості рефлекси. Перенавчання нейронної пам’яті вимагає елементарної уваги, деякого часу і доступно кожному.

Нарешті боротьба з цією згубною звичкою набуває цілком конкретних обрисів, адже ще буквально кілька десятиліть тому не можна було просунутися далі простих слів. Виною цьому було практично непробивне лобі тютюнових виробників і їх елементарна жадібність.

Дуже  символічно, що Міжнародний день відмови від паління своїми витоками сягає к Американській землі, континенту, з якого і почалося це тотальне горе - звички тютюнокуріння.

У далекому 1977 році, вивчивши сумну статистику по раковим захворюванням, цей день встановило Онкологічне Співтовариство Сполучених Штатів Америки. Було запропоновано відзначати його щорічно в кожен третій четвер місяця листопада. Незабаром до цієї корисної ініціативи стали приєднуватися у всьому світі. А пізніше, в 1988 році, за пропозицією Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (резолюцією № WHA 42.19) виник молодший брат цього Міжнародного дня - Всесвітній день без тютюну, який зараз відзначається 31 травня.

Статистика ВООЗ дуже сумна. Епідемія тютюнопаління в 20 столітті забрала з життя понад 100 мільйонів людей. У XXI столітті ця цифра може вирости на порядок. Близько 63% всіх смертей на землі відбувається через неінфекційні захворювання. Тютюнопаління в цій страшній статистиці займає стійку позицію лідера.

Метою Дня відмови від паління є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Це включає в себе боротьбу проти тютюнопаління в усіх прошарках суспільства і в першу чергу в середовищі лікарів і медичного персоналу. Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість безлічі курців. Завдяки хорошій обізнаності населення про шкоду куріння для здоров’я та доступних методах позбавлення від цієї шкідливої звички багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності.

Деякі люди не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків від вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, а так само наслідки інформаційної протидії з боку тютюнових компаній. У зв’язку з цим ВООЗ та ряд міжнародних громадських та медичних організацій, пропонують урядам країн, що приєднуються до цієї боротьби захищати політику своєї суспільної охорони здоров’я від будь-яких інтересів тютюнової промисловості, прийняття податкових і цінових заходів по скороченню попиту на тютюнові вироби, законодавчий захист своїх співгромадян від впливу тютюнового диму. Крім того пропонуються прямі державні регуляторні дії з контролю над складом тютюнових виробів і їх публічного оприлюднення. Заходи з регулювання маркування та упаковки тютюнових виробів, з метою попередження людей про небезпеку цієї шкідливої звички. Заборона стимулювання продажів і реклами, а також можливості спонсорства тютюнових компаній. Повсюдне надання кваліфікованої допомоги тим, хто вирішив позбутися від цієї шкідливої звички.

Критика цих починань також існує. Наводяться аргументи та обвинувачення в цинізмі. Серед аргументів критики, наприклад, легалізація вживання марихуани в деяких розвинених країнах. До того ж, за рахунок астрономічного збільшення цін на тютюнові вироби та нецільового використання отриманних таким шляхом коштів, при низькому рівні інформування про ефективні і фінансово доступні для курця методи відмови від куріння, коефіцієнт корисної дії від цих заходів для суспільства значно знижується або стає зовсім негативним.

В народі говорять: «Хто тютюнове зілля любить, той сам себе губить». І мало хто згадує, що у жовтні 2022 р. людство буде відзначати сумний ювілей - 530-річчя свого прилучення до куріння. Правда, знайомство людини з тютюном відбулося задовго до відкриття Америки. Так, у Єгипті під час розкопок могил фараонів, що належать до XXI— XXVIII ст. до н.е. були знайдені глиняні курильні трубки. Геродот, розповідаючи про скіфів, згадував, що вони вдихали дим рослин, що спалюються. У древній китайській літературі можна знайти свідчення про паління тютюну. Зображення трубок збереглося на старих індійських картинах. Палили тютюн й у ряді країн Азії. Однак більшість народів довідалися про тютюн лише після відкриття Колумбом Америки 1492 р.

Якщо ви знаєте когось, хто намагається сказати «Ні!» тютюну, підтримайте його та запевніть в тому, що він робить правильний вибір!

А для тих, хто ще сумнівається – кілька вражаючих фактів про куріння: 

- Спочатку паління переслідувалося й курців жорстоко карали. В Англії вони піддавалися суворим покаранням, аж до страти. Голови з трубкою в роті виставляли на площах. У Туреччині злісних курців саджали на палю. В Італії римський папа Урбан VII відлучав від церкви католиків, що палять чи нюхають тютюн.

- А от на початку минулого століття тютюн навіть прописувався майбутнім мамам – щоб вони не набирали зайвих кілограмів. Сьогодні тільки ледачий акушер не попереджає вагітну жінку про шкоду куріння для плоду.

- Кожні 6 секунд у світі помирає один “справжній” курець. А кожен рік – 600 тисяч пасивних курців , які ніколи не торкалися до тютюну, а просто дихали сигаретним димом.

- Грошей, витрачених на сигарети за 10 років, середньостатистичному українцю вистачило б на новеньку іномарку середнього класу: наприклад, на «Форд Фокус» або «Ауді».

- Нікотин є наркотиком – саме він викликає пристрасть до тютюну і є однією з найнебезпечніших рослинних отрут.

- В сигарети додають спеціальні речовини, які не послаблюють, а посилюють дію і залежність курця від нікотину. Що ж це за речовини? Сечовина! Це свого роду Афродіта сигаретного бізнесу, і вийшла вона зовсім не з морської піни. Коров'ячою сечею почали просочувати тютюн для сигарет ще в 50-ті роки минулого століття. З впровадженням сечовини в тютюнову індустрію звикання відбувається практично блискавично.

- П'явки, що добре присмокталися до людини, уже через хвилину після початку куріння - відскакують від тіла і корчяться в болісних судомах!

- У Великобританії рекламу тютюну на ТБ заборонили в 1965 році, в США – в 1970-му році.

- В ісламських державах палять 44% чоловіків і лише 4% жінок.

- Зараз 25-річних дівчат однолітки називають «бабами». У цьому є своя правда, тому що коли палять дівчата і жінки, то вони швидко старіють. У них наступає передчасне статеве в'янення.

- Купити сигарети в Японії можна тільки з 20 років. В інших країнах діє обмеження з 18-ти.

- Температура палаючої сигарети близько 300°, а при затягуванні, близько 1000° С.

- Причиною 19% усіх пожеж з людськими жертвами є цигарка.

- Затягуючись сигаретним димом, ми впускаємо в свій організм: свинець, формальдегіди, чадний газ, миш’як, синильну кислоту, стеаринову кислоту, оксид вуглецю, амоній, ціаністий водень, нітробензол, ізопропен, нікель, кадмій, шестивалентний хром, ацетальдегід, акролеїн, нітрозодіметіламін і ще більш ніж 40 найменувань шкідливих і отруйних речовин і з'єднань, багато з яких сприяють появі злоякісних пухлин. Присутні навіть бойові отруйні речовини!

- 100 викурених сигарет за ступенем токсичності прирівнюються до 1 року роботи на шкідливому виробництві, за що передбачена безкоштовна видача молока і додаткова відпустка.

- Курець - вбивця себе і своїх близьких. Вбивство починається із знищення сперматозоїдів у чоловіків і яйцеклітин у жінок і закінчується збоєм імунної системи, як дорослих, так і зародка немовляти, який по нещастю виявився дитиною нікотинових наркоманів.

- Дія тютюнового нікотину на передачу електричного імпульсу з нерва на м'яз порівнюють з дією знаменитої отрути «кураре», що паралізує м'язову систему організму.

- Приблизно 18 днів в році свого робочого часу витрачають курці на відпочинок з сигаретою. Кількість сигарет, яке люди викурюють всього за 24 години – понад 15 мільярдів.

- За даними американських досліджень, людство викурює щорічно 12 більйонів цигарок.

- При викурюванні цигарок залишаються недопалки. Так ось - загальна їх маса щорічно складає 2 520 000 тонн. А це порядку 70 тисяч тонн щодня.

- Щорічно курці отруюють атмосферу: 720 тоннами синильной кислоти; 384 000 тоннами аміаку; тютюнового дьогтю, в якому десятки різних канцерогенів - 600 000 тонн ; роблять глобальні викиди нікотину - 108 000 тонн; більш 550 000 тонн чадного газу і безліч інших компонентів тютюнового диму. Куди там мільйонному промисловому місту!

- Підраховано: сушка тютюнового аркуша, достатнього для приготування 300 штук сигарет, обходиться в одне зрубане дерево.

- За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.

- Тільки в 20 столітті наша планета втратила безповоротно майже 110 мільйонів курців, що можна порівняти зі зникненням понад 100 великих міст. Від куріння батьків страждають більше 220 млн дітей з нині живуть на планеті, які отримали різні захворювання через тютюн.

Коли б кожен курець усвідомив повною мірою наслідки куріння, продовжували курити тільки божевільні.

Безпечних сигарет не існує!

Якщо ви стурбовані шкідливим впливом куріння на здоров’я, найкраще, що ви можете зробити – це кинути курити

111